"Вищий антикорупційний суд є постійно діючим вищим спеціалізованим судом у системі судоустрою України"

ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Вищий антикорупційний суд"

Вищий антикорупційний суд (ВАС)

Після подій Революції Гідності в Україні було створено Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) для розслідування та розкриття корупційних правопорушень, вчинених вищими посадовими особами. За неповні три роки своєї діяльності НАБУ і САП скерували до суду близько 200 справ про корупцію, які й досі перебувають на розгляді. Саме тому виникла необхідність у створенні спеціалізованого Вищого антикорупційного суду, основним завданням якого буде підвищення результативності розгляду справ про корупцію і який стане завершальною ланкою антикорупційної реформи в Україні.

У червні 2018 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Вищий антикорупційний суд». Цей закон визначив повноваження та порядок створення Вищого антикорупційного суду (ВАС) до юрисдикції якого належать справи, які розслідує НАБУ. Зокрема, судді ВАС розглядатимуть справи про отримання неправомірної вигоди, зловживання службовим становищем, незаконне збагачення, неправдиве декларування тощо. Також буде створено Апеляційну палату ВАС, яка розглядатиме скарги на рішення ВАС. Загалом у ВАС працюватиме 39 суддів: 27 суддів розглядатимуть справи у першій інстанції, 12 входитимуть до складу Апеляційної палати.

2 серпня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила конкурс на посади суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати ВАС. На посаду судді ВАС можуть претендувати судді із 5-річним досвідом роботи, або ж адвокати, науковці чи кандидати із сукупним 7-річним досвідом діяльності.